Listwy przypodłogowe z oświetleniem LED

Listwy przypodłogowe z oświetleniem LED to krzyk mody, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Światła LED mogą dodawać subtelne efekty świetlne do cokołów i desek oraz listew przypodłogowych. Choć najczęściej używane są do poprawy atmosfery w kuchni lub oświetlenia korytarza, również doskonale sprawdzają się w takich miejscach, jak: bary, kluby nocne, hotele i domowe łazienki. To rewelacyjne rozwiązanie, wprowadzające do wnętrz niesamowity efekt intymności i ekskluzywności. W poniższym tekście wytłumaczymy jak w prosty sposób zamontować listwy przypodłogowe w oświetleniem LED.

Jak dodatkowe światło, twoje cokołowe światła LED powinny mieć dość małą moc. Celem jest wytwarzanie subtelnych efektów miłych dla oka, ale nie rozpraszanie światła. Jeśli instalujesz LED-y w kuchni, jasność światła roboczego może pochodzić z oświetlenia podsufitowego, lamp sufitowych lub innych wysoko położonych miejsc.

listwy przypodłogowe led

Nowoczesne listwy przypodłogowe LED montaż

Przed zamontowaniem oświetlenia LED na cokole lub listwie przypodłogowej należy wziąć pod uwagę powierzchnię, na którą spadać będzie światło. Jeśli masz „świecące” podłogi (np. błyszczące płytki), możesz zobaczyć odbicie diod LED na ich powierzchni. Niektórzy ludzie nie uważają tego za atrakcyjny efekt. W takich przypadkach zalecamy dwie opcje:

– jeśli pusta przestrzeń za cokołem lub listwą jest otwarta, wtedy przymocuj do niej swoje diody LED – poza zasięgiem wzroku na pionowej powierzchni. To ustawienie oznacza, że niepożądane rozsunięcie będzie również niewidoczne, a światło z poszczególnych diod LED będzie się zlewać, tworząc spójny efekt „mycia” podłogi;

– alternatywnie, zainstaluj paski LED w wytłaczarce aluminiowej o głębokich powierzchniach dla diod LED. Spowoduje to rozproszenie dowolnej kropki LED, która ponownie spowoduje ciągły efekt światła w odbiciu.

Dlaczego warto je wybrać?

Teraz zastanów się gdzie będzie zainstalowany twój sterownik LED. Jeśli to możliwe, dobrym rozwiązaniem jest schowanie go w szafce (lub innym miejscu z dala od cokołów, w których zainstalowana jest taśma LED). Przeprowadź podwójny kabel do białej/jednokolorowej taśmy LED (o ile nie będzie to więcej niż 10 metrów, kabel jednomilimetrowy będzie w porządku).

Ponieważ sterownik nie jest schowany w cokole, to rozwiązanie może być bardzo przydatne, jeśli instalujesz więcej niż jeden pasek taśmy LED. Oznacza to bowiem, że możesz podłączyć i sterować wieloma lampami paskowymi w konfiguracji szeregowej.

Oczywiście nie ma powodu, dla którego nie powinieneś umieszczać sterownika LED w samym cokole, jeśli pomieszczenie na to pozwala. Jednym możliwym minusem jest to, że jeśli oświetlamy wiele cokołów, potrzebujemy osobnego sterownika LED dla każdego z nich.