listwy przypodłogowe MDF białe

Listwy przypodłogowe poliuretanowe są eleganckim elementem dekoracji i wykończenia wnętrz. Potrafią skutecznie odmienić klimat i proporcje wnętrza, dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnych profili i materiałów, z jakich wykonany jest produkt. Oprócz wartości estetycznej niosą ze sobą również inne funkcje – mogą stanowić maskownicę dla wystających kabli, zasłaniają szczeliny dylatacyjne, ukrywają nierówności na styku podłogi i ściany. Listwy wykonuje się m.in. z drewna, PCV, poliuretanu czy materiału o nazwie MDF.

MDF to rodzaj płyty pilśniowej średniej gęstości, wykonanej z włókien drzewnych. Jest to podstawowy materiał do produkcji mebli oraz artykułów do wykończeń wnętrz, takich jak właśnie listwy ozdobne czy panele ścienne. Produkcja płyt MDF ruszyła w latach sześćdziesiątych XX wieku w Ameryce Południowej. Producenci chętnie używają tego materiału do produkcji listew, ponieważ płyty MDF są elastyczne i mogą być stosowane do powierzchni zakrzywionych, są łatwe w kształtowaniu, a dzięki odpowiednio dobranym dodatkom mogą mieć różne właściwości. Płyta MDF jest również łatwa do wykończenia i dostępna w wielu formatach oraz grubościach. Należy jednak pamiętać, że płyta MDF o niskiej jakości może łamać się i puchnąć.

Listwy przypodłogowe MDF montaż

Listwy przypodłogowe MDF powinny być montowane do ścian za pomocą kleju montażowego lub kleju termo-topliwego. Do docinania listw powinna być używana ostra piła z dużą ilością zębów, tak by miejsca przecięcia były równe. Zaczynamy od nałożenia kleju montażowego na tył listwy w odstępach 50-centymetrowych. Tył listwy jest wykonany w taki sposób, by klej nie wyszedł ponad listwę po dociśnięciu do ściany. Nie trzeba się więc o to obawiać. Gdy listwa jest już dociśnięta, musimy ją na chwilę odciągnąć i sprawdzić czy klej równomiernie się przykleił. W tej pozycji potrzymajmy listwę około 90 sekund, by wyparowały rozpuszczalniki zawarte w kleju. Dzięki temu klej szybciej zwiąże. W kilku miejscach na listwie dodajmy klej termo-topliwy za pomocą pistoletu i od razu dociśnijmy. Wszystkie miejsca łączeń należy wypełnić akrylową szpachlą. Po usunięciu jej nadmiaru należy wygładzić całość i poczekać aż wyschnie. Następnie zamalowujemy łączenia farbą.

Listwy przypodłogowe MDF białe

Listwy z gatunku MDF to elegancki produkt do wykończenia wnętrza. Zapewnia trwałość i ładny wygląd, a to ze względu na swój biały kolor. Tego typu listwy sprawdzą się w salonie, sypialni, łazience, kuchni, przedpokoju czy pokoju dziecinnym. Nie ma więc znaczenia czy to małe pomieszczenie czy pomieszczenie o dużym metrażu. Dzięki swojej uniwersalności, listwy przypodłogowe MDF zadowolą każdego klienta. A jeśli zajdzie taka potrzeba, łatwo mu będzie je przemalować na inny kolor.

Dlaczego postawić właśnie na nie?

W poniższym tekście przedstawimy Państwu produkt, jakim są listwy przypodłogowe MDF białe. Rozważając zakup listew przypodłogowych w przeszłości, zwykle miałeś tylko jeden wybór: drewno naturalne. Wraz z pojawieniem się listew przypodłogowych o średniej gęstości (MDF), konsumenci nagle zyskali jeszcze jeden wybór, który był znacznie tańszy i, w pewnym sensie, łatwiejszy do zainstalowania. Jednak wielu konsumentów sprzeciwia się pomysłowi zainstalowania czegoś innego niż prawdziwe, naturalne drewno wyfrezowane prosto z drzewa. Czy to znaczy, że z MDF-u powstają gorsze listwy niż z drewna? Niekoniecznie. Płyta pilśniowa o średniej gęstości, potocznie zwana MDF, powstaje z drewna. Jednak jej struktura różni się od klasycznych profili drewnianych, ponieważ w procesie produkcji materiał drzewny na listwy MDF jest rozdrabniany do zacieru, a następnie formowany w twardy produkt budowlany – płyty pilśniowe. Z nich powstają listwy MDF.
Postaw na mdfy wysokiej jakości!
Za listwami MDF przemawia przede wszystkim cena. Niski koszt jest motorem napędowym popularności listew przypodłogowych MDF. W tej kategorii drewno jest najdroższym produktem, daleko za nim MDF. W wielu sklepach budowlanych i składach drewna MDF jest od 30 procent do 50 procent tańszy niż sosna zagruntowana. Ponieważ jest to znacząca różnica przy instalowaniu wielu metrów listew przypodłogowych, MDF jest preferowany przez właścicieli, wykonawców i budowniczych. Listwy przypodłogowe MDF są również łatwiejsze do zainstalowania niż produkty z prawdziwego drewna, ponieważ miękki materiał łatwo się gnie, jest elastyczny i nie rozpada się przy użyciu gwoździ podczas montażu. Listwy MDF można też jednak z powodzeniem kleić do ściany specjalnymi klejami montażowymi. Taką formę instalacji polecamy najbardziej. Jednym z problemów związanych z MDF jako ogólnym materiałem budowlanym jest to, że nie jest on sam w sobie strukturalnie dobry. Tylko w połączeniu z innym materiałem MDF osiąga siłę potrzebną do działania jako płyta bazowa. Podłogi laminowane stanowią idealną analogię do listew przypodłogowych MDF. Sama płyta z płyty pilśniowej, podobna do płyty MDF, byłaby najgorszym wyborem dla materiału podłogowego. Jednak w połączeniu z wytrzymałą, przezroczystą warstwą ścieralną i szczelnie połączoną na dobrym podłożu, płyta pilśniowa laminowana może zapewnić odpowiednią powierzchnię podłogi przez wiele lat. MDF, jako forma, może być wykonany tak samo. Gruntowanie i malowanie zapewniają MDF cienką powłokę ochronną. Ale to głównie ściana za listwami przypodłogowymi MDF działa jako ich wsparcie strukturalne. Listwy przypodłogowe MDF na prostych prowadnicach są prawie tak mocne, jak deski z prawdziwego drewna. Jednak zewnętrzne rogi są słabymi punktami MDF, ponieważ obszary te są podatne na odpryski.